גישות טיפוליות שלי

טיפול דיאלקטי-התנהגות (DBT)

 

טיפול דיאלקטי־התנהגותי (DBT – Dialectical Behavioural Therapy) הוא שיטת טיפול כוללנית המבוססת על תרפיה התנהגותית קוגניטיבית בשילוב עם רכישה של מיומנויות חיים. במחקר שיטתי הוכח כי טיפול זה עוזר, ביעילות רבה, לסובלים מהפרעות התנהגות מורכבות שמקורן הוא רגישות יתר וקושי בוויסות הרגשות.

 

למי זה מתאים?

הטיפול מתאים למי ששרויים במאבק יומיומי עם רגשותיהם, סובלים מאוד מהתקפים של מצבי־רוח משתנים (חרדות, דיכאונות, כעסים, זעם, שיעמום ריקנות ובלבול) ומפחד מתמיד של נטישה. הם צריכים להתמודד עם בעיות חוזרות ונשנות ביחסים שלהם עם עצמם ועם אחרים (מאכזבים ומתאכזבים במשפחה, בעבודה וביחסים עם בני זוג). לעתים קרובות, הם מתמודדים באמצעים שנראה ש"עובדים" באותו הרגע, אבל בעצם רק מחמירים את הבעיות (ניסיונות חוזרים להתאבד, פגיעה עצמית, שימוש לרעה בתרופות, באוכל,  באלכוהול וסמים ועוד). רוב המתמודדים עם הקשיים הללו מרגישים שכאב חייהם הוא בלתי נסבל ושלא שווה לחיות חיים כאלה.

הטיפול הדיאלקטי־התנהגותי עוזר להבין איך זה קורה, ומלמד דרכים בריאות להתמודד ביעילות עם הבעיות האלה. טיפול זה עוזר למטופלים להפוך לקשובים לעצמם ולעולם, לשרוד מצבי מצוקה בלי להזיק לעצמם ולאחרים, לווסת רגשות בכוחות עצמם ולהשיג את מה שהם רוצים בחיים בלי לקלקל את היחסים עם הסביבה ובלי לפגוע בעצמם.

במשפט אחד: טיפול דיאלקטי־התנהגותי מאפשר למטופלים להפוך את החיים שלהם לכאלה ששווה לחיות אותם.

סכמה תרפיה של יאנג

סכמה תרפיה (Schema Therapy - SFT), או טיפול ממוקד סכמה, היא גישת פסיכותרפיה אינטגרטיבית ומבוססת מחקר שפותחה על ידי הפסיכולוג האמריקאי ג'פרי יאנג.

סכמה תרפיה משלבת כלים עדכניים של CBT, שיטות טיפול בין-אישיות והבנה פסיכואנליטית מעמיקה. טיפול מבוסס-סכמה מראה תוצאות אמפיריות מרשימות בטיפול עבור מתמודדים עם סכמות רגשיות בעייתיות והיא בודקת את עצמה במבחן המחקר פעם אחר פעם, במטרה להתקדם ולפתח טכניקות יעילות חדישות.

טיפול ממוקד סכמה נמשך כשנה, יותר משיטות טיפול אחרות בגישה הקוגניטיבית התנהגותית.  

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול פסיכולוגי קצר מועד וממוקד מטרה. הטיפול מבוסס על שילוב של רעיונות מהטיפול ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי.

* טיפול קוגניטיבי התנהגותי הפך בשנים האחרונות לטיפול הפסיכולוגי המועדף בחרדות, הפרעות פוסט-טראומתיות, דיכאון, והפרעה טורדנית כפייתית.

 
יעילותו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוכחה במחקרים רבים!
 

 

כיצד שיטת CBT עובדת?

תכופות אנו נוטים ל'הטיות חשיבה' כגון: 'חשיבה בשחור/לבן ("אם אני לא מושלם או מבריק, פירוש הדבר שאני כישלון וטיפש"), או 'הכללת יתר' ("אף אחד לא אוהב אותי") ,או חשיבת 'חייב/צריך' ("אני צריך להיות המאהב/החבר/ההורה /בן הזוג המושלם") ועוד. במהלך הטיפול המטופל לומד לזהות ולבחון מחדש הנחות יסוד ופרשנויות שגויות ולשנותן. מאחר והמטופל מכיר את עצמו יותר טוב מכל אדם אחר, הוא הופך בהדרגה למומחה באמצעות מעקב אחר מחשבותיו האוטומטיות ותיעודן. בהדרגה הוא ילמד להפעיל חשיבה מאוזנת ומציאותית במקום חשיבה אוטומטית ולקוייה. באמצעות כלי חשיבה חדשים מפעיל המטופל תהליכי חשיבה מודעים ותגובות שקולות לאירועי חייו.

בטיפול מתאפשר למטופל להתמודד עם אותן הבעיות אשר משבשות את מהלך חייו כגון: דיכאון, חרדה, וכד'. זאת, באמצעות התנסות בפעולות שמהן הוא נמנע מאחר והן מהוות עבורו איום. חשיפה הדרגתית ומבוקרת לגורמי האיום, יגרמו למטופל למיתון משמעותי של הרגישות לאיום.

על פי רוב המטופל ילמד לשלוט בחרדות ולהתמודד עם מצבים אלו ותיפסק ההתנהגות הנמנעת בה נקט עד כה מול האובייקט שעורר את החרדה ויצר תקיעות בחייו.


השילוב בין הכלים הקוגניטיביים והכלים ההתנהגותיים מאפשר למטופל העובר טיפול קוגניטיבי התנהגותי ליצור את השינוי המתבקש תוך תקופה קצרה.
בתחילת הטיפול המטפל/ת מוביל/ה את הטיפול, בהדרגה, ככל שהטיפול מתקדם, המטופל לומד להשתמש בכלים אלו והאחריות לתהליך עוברת אליו.
המטרה הסופית בטיפול היא שהמטופל יעשה שימוש עצמאי בכלים אותם רכש והטמיע  במהלך הטיפול- בחייו האישיים לרווחתו.